Praca w banku: warunki pracy

praca w banku

Kto pracuje w banku?

Lista stanowisk, które można objąć w bankowości i finansach, jest bardzo długa.

Analityk finansowy, kasjer, kontroler finansowy, product manager, specjaliści do spraw oceny ryzyka, finansowi, inwestycyjni, raportowania, roszczeń, a także różni doradcy: kredytowi, hipoteczni, inwestycyjni, doradcy klienta premium, korporacyjnego, indywidualnego… To tylko część zawodów związanych z pracą w banku. Wymagania wobec kandydatów są tak zróżnicowane, jak różnorodne jest pole działań na stanowiskach w poszczególnych sektorach.

Banki w Polsce wykazują duże zapotrzebowanie na managerów różnego szczebla, np. kierowników skarbca, departamentu administracji kredytów, departamentu ryzyka i analiz czy kierowników do spraw inwestycyjnych, administracyjnych, obsługi kart, obsługi rachunków, oceny ryzyka… Możliwości jest sporo, a to ułatwia znalezienie najbardziej odpowiadającego stanowiska.

Jak wygląda praca w banku i kto ma predyspozycje, aby ją wykonywać? Na pewno niezależnie od stanowiska wymaga się umiejętności analitycznego myślenia, dokładności, silnego poczucia odpowiedzialności, a także zdolności do pracy zespołowej. Wysoka kultura osobista, asertywność i znajomość oferty banku oraz (na stanowiskach front office) technik sprzedażowych są w tej branży równie ważne, co kierunkowe wykształcenie.

Zarobki w banku

Czy praca w instytucjach finansowych jest dochodowym zajęciem i ile się zarabia w banku? Wszystko zależy od doświadczenia, stażu pracy i zakresu obowiązków. Dla przykładu specjalista na stanowisku doradcy klienta zarabia około 3840 zł brutto. Tyle wynosi mediana wynagrodzeń według badań z lutego 2019 r. Kasjer może liczyć na pensję około 2920 zł, a analityk bankowy – 5560.

Przede wszystkim większa odpowiedzialność, specjalizacja i zakres obowiązków bezpośrednio przekładają się na wysokość zarobków zatrudnionych w sektorze finansowym osób. Wynagrodzenia na stanowiskach kierowniczych są dużo wyższe – mediana miesięcznych zarobków dyrektora oddziału wynosi 9750 zł brutto. 25 procent najlepiej opłacanych dyrektorów może liczyć na pensję powyżej 13 210 z brutto. Zdecydowanie to bardzo zachęcająca do rozwijania swojej kariery w sektorze bankowym kwota.